Tiskové zprávy

Robotická chirurgie – nejmodernější způsob chirurgické léčby nádorových onemocnění

Robotický chirurgický systém je v současné době nejdokonalejším možným prostředkem k účinnému chirurgickému zákroku v místech, která jsou pro ruce operatérů jen velmi těžko dostupná.

V České republice jsou už chirurgické roboty nasazeny celkem na devíti operačních sálech sedmi nemocnic – v Praze (v Nemocnici Na Homolce 2 systémy a Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích) , Brně (ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny), Ústí nad Labem (Masarykova nemocnice 2 systémy), Novém Jičíně (nemocnice s poliklinikou), Mostišti u Velkého Meziříčí (nemocnice sv. Zdislavy) a nejnověji v Olomouci (Univerzitní robotické centrum ve Fakultní nemocnici). Nemocnice na Homolce využívá 2 robotické systémy. Jeden je umístěn na centrálním (multioborovém) robotickém sále a druhý na sále kardiochirurgickém. Dva systémy pro multioborové využití jsou umístěny rovněž v Masarykově nemocnici.

více…

Lékařům Fakultní nemocnice Olomouc bude při operacích pomáhat robot

(Olomouc, 12. 8. 2009) – Ve Fakultní nemocnici Olomouc vzniká nové  UNIVERZITNÍ ROBOTICKÉ CENTRUM. Operačního robota začnou tamní lékaři používat už během několika dnů. Systém da Vinci zakoupilo největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji za 60 milionů korun, přičemž polovinu této částky poskytl jako dotaci stát. Olomoucká nemocnice je po Brně teprve druhou fakultní nemocnicí v zemi, která má robota da Vinci k dispozici, v České republice je to devátý robotický systém. Lékaři budou robota nasazovat na některé operace především v urologii, ve všeobecné i hrudní chirurgii, v gynekologii, při léčbě vybraných onkologických onemocnění a v budoucnu patrně také v oblasti cévní chirurgie.

více…

Robot da Vinci má sloužit nemocnicím v Jihomoravském kraji

Minulý týden rozhodlo vedení Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) o tom, že robota da Vinci, který je v této nemocnici k dispozici pacientům z celého Jihomoravského kraje již od roku 2006, bude „zapůjčovat” i lékařům z jiných nemocnic a rozšíří tak své týmy pro roboticky asistovanou chirurgii. Na akci ROBOT PRO KRAJ se sešli zástupci nemocnic z Vyškova, Znojma, Kyjova a Boskovic a projevili svůj zájem stát se „robotickými chirurgy”. Roboticky asistovaná chirurgie se tak stane dostupnou metodou pro lékaře a pacienty nejen v bývalých okresech. Zároveň je to možnost pro lékaře dále se rozvíjet. Bude zachována základní myšlenka roboticky asistované chirurgie a to je centralizace péče o roboticky operované pacienty.

více…

Ministryně zdravotnictví dnes slavnostně zahájila provozUniverzitního robotického centra FN Olomouc

(Olomouc, 1. 10. 2009) – Špičkové robotické operace jsou nyní dostupné pro pacienty na střední Moravě díky nově zřízenému Univerzitnímu robotickému centru Fakultní nemocnice Olomouc. Od poloviny srpna už zdejší lékaři úspěšně provedli šestnáct speccializovaných výkonů s použitím operačního robotického sytému da Vinci a přibližně dalších čtyřicet plánují ještě do konce roku. Olomoucká fakultní nemocnice využívá špičkovou robotickou techniku k některým urologickým a gyneokologickým operacím a také pro výkony v břišní a hrudní chirurgii. Právě dnes bylo pracoviště, které je prvním univerzitním robotickým centrem v zemi, slavnostně otevřeno za přítomnosti ministryně zdravotnictví Dany Juráskové.

více…

Prezident Barack Obama obsluhoval robota

Představil se v nevšední roli chirurga, když koncem července během své cesty po státě Ohio spolu s jeho guvernérem Tedem Stricklandem navštívil i Clevelandskou kliniku.

Na operačním sále Institutu srdečních a cévních chorob této kliniky si mohl vlastnoručně vyzkoušet v současné době nejmodernější robotický chirurgický systém i prezentace jeho konkrétního nasazení při operaci srdeční chlopně, která zkracuje dobu pacientova zotavování a snižuje náklady. Tento víceramenný chirurgický robot dokáže za navigace lékaře operovat pacienty.

více…

Summit EU-Rusko v Chabarovsku a špičkové technologie

V souvislosti se summitem EU – Rusko, svolaném na 21. a 22. května do Chabarovska na ruském Dálném východě, kterému předsedá Česká republika, se otevírá pole působnosti také pro české firmy. Ty mohou svým ruským partnerům nabídnout i taková témata, jakým je například robotická chirurgie.

Na tiskové konferenci v Praze to řekl výkonný ředitel společnosti Hospimed, ing. Martin Kaloš. Summit má za hlavní téma rusko-evropskou spolupráci v energetice a v obchodu. Summity EU – Rusko jsou pravidelné akce a konají se dvakrát do roka – jednou v Rusku a podruhé v předsedající zemi Evropské unie. Loni se summit konal v červnu v sibiřském městě Chanty-Mansijsk a v listopadu v Nice na jihu Francie.

více…

Na Homolce už čtyři roky operují robotem

Pražská Nemocnice Na Homolce zavedla jako první u nás operace pomocí robota. Bylo to na podzim roku 2005, jen pět let poté, co tato metoda měla celosvětově svou premiéru. Česká republika se tak zařadila mezi přední státy světa, které dnes využívají tuto špičkovou technologii.

více…

V Univerzitním robotickém centru ve Fakultní nemocniciOlomouc proběhla minulý týden první gynekologická operacerobotem da Vinci

V minulém týdnu uskutečnil gynekologický tým Univerzitního robotického centra ve Fakultní nemocnici Olomouc svoji první roboticky asistovanou gynekologicku operaci systémem da Vinci. Operaci prováděli zkušení olomoučtí gynekologové doc.MUDr. Radovan Pilka, Ph.D. a prim.MUDr. Petr Dzvinčuk za asistence MUDr. Vladimíra Folaufa z ÚVN.

více…

Roboticky asistovaná chirurgie – nejmodernější způsobchirurgické léčby nádorových onemocnění

Roboticky asistovaná chirurgie se začíná nově uplatňovat i přioperacích štítné žlázy

Ve dnech 19. – 20. října probíhá na brněnském výstavišti v souvislosti s veletrhem MedicalFair IV. MEZINÁRODNÍ KONGRES MINIINVAZIVNÍ A ROBOTICKÉCHIRURGIE.Lékaři z celé Evropy si vymění své zkušenosti z oboru roboticky asistované chirurgie.Prim budou hrát témata robotická radikální prostatektomie (nejčastější robotický výkon),sooučasné možnosti roboticky asistované cévní chirurgie, zkušenosti s robotickyasistovanými výkony v oblasti kolorektální chirurgie, ORL výkony na kořeni jazyka adalší možnosti roboticky asistovaných výkonů při řešení komplikovanýchonkochirurgických onemocnění na ledvinách, játrech a nově i štítné žláze.

více…